Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O Zakładzie

W Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzone są badania nad językiem i literaturą, a także szeroko pojętą kulturą i cywilizacją Azji Wschodniej, przede wszystkim obszaru Japonii i Chin.

W programie nauczania studiów japonistycznych najwięcej godzin poświęconych jest intensywnej nauce języka japońskiego, co umożliwia wybranym studentom studia w Japonii. Studenci mogą również poznać podstawy współczesnego języka koreańskiego.
Kadra japonistyczna zajmuje się badaniem klasycznej i współczesnej literatury japońskiej, m.in. poetyki i memuarystyki w dawnej Japonii oraz prozy współczesnych pisarzy japońskich. Prowadzone są także studia językoznawcze, m.in. nad frazeologią współczesnego języka japońskiego, wielosystemowością i współsystemowością języków Azji Wschodniej, językiem starojapońskim i klasycznym oraz nad pismem w wielu jego aspektach. Szczególnym atutem japonistyki krakowskiej są badania nad Okinawą.

Utworzona w 2014 r. sinologia oferuje bogaty program zajęć, kładąc szczególny nacisk na praktyczną naukę języka. Program studiów przewiduje intensywny kurs języka chińskiego, gramatyki, podstaw języka klasycznego. Nauka języka poszerzona jest na roku drugim i trzecim ćwiczeniami z tłumaczenia tekstów o różnym stopniu trudności i zróżnicowanym charakterze. Zajęcia językowe uzupełniają przedmioty wprowadzające w krąg kultury i dziejów Państwa Środka.
Pracownicy naukowi zajmują się glottodydaktyką sinologiczną, badaniami językoznawczymi, a także dawną kulturą Chin.