Skip to main content

网页内容展示 网页内容展示

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

网页内容展示 网页内容展示

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

网页内容展示 网页内容展示

Publikacje "Oriens propior et proximus. Z badań krakowskich orientalistów" oraz "Oriens exterior et extremus. Z badań krakowskich orientalistów".

Bliski i Daleki Wschód w badaniach pracowników Instytutu Orientalistyki UJ! Publikacje "Oriens propior et proximus. Z badań krakowskich orientalistów" oraz "Oriens exterior et extremus. Z badań krakowskich orientalistów" już dostępne w RUJ!

W ostatnich dniach ukazała się najnowsza publikacja pracowników Instytutu Orientalistyki UJ składająca się z dwóch części: Oriens propior et proximus. Z badań krakowskich orientalistów pod red. dr hab. Marzanny Pomorskiej oraz dr Renaty Rusek-Kowalskiej oraz Oriens exterior et extremus. Z badań krakowskich orientalistów  pod red. dr hab. Tomasza Majtczaka oraz mgr Pi-Chun Chou.

Artykuły dostępne są w RUJ i można je znaleźć pod następującymi linkami:

Oriens propior et proximus. ->  PRZEJDŹ DO RUJ

Oriens exterior et extremus. -> PRZEJDŹ DO RUJ

 

(Z Przedmowy)

Odleglejsze rejony Azji reprezentowane są w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – zarówno w badaniach naukowych, jak i w dydaktyce – przede wszystkim przez trzy kręgi geograficzno-kulturowe: Indie, Chiny i Japonię. Wymienione kraje łączą pewne elementy cywilizacyjne, jak choćby buddyzm w zakresie religii czy uprawa i konsumpcja ryżu w sferze kulinarnej. Jednak pod względem dziejów refleksji naukowej w murach najstarszej polskiej uczelni stoją one na przeciwległych krańcach. Krąg kultury indyjskiej pojawił się tu jako obiekt poważniejszych badań już u schyłku XIX wieku (indologia sięga swymi początkami roku 1893, wykłady sanskrytu – nawet roku 1860), japonistykę i sinologię zaś jako odrębne specjalności, a obecnie kierunki studiów utworzono dopiero na przełomie XX i XXI stulecia (odpowiednio w 1987 i 2014 roku).

Niniejszy tom przedstawia wyniki najnowszych badań orientalistów krakowskich zajmujących się Azją dalszą i całkiem daleką. Subkontynentu indyjskiego dotyczą trzy artykuły, tematykę chińską poruszają trzy teksty, a Japonia występuje tutaj czterokrotnie. Mamy nadzieję kontynuować w ten sposób regularny przegląd powstającego w Krakowie dorobku filologii wschodnich, jako że w ostatnich latach ukazały się już dwa analogiczne zbiory opublikowane z okazji dziewięćdziesiątej i setnej rocznicy powstania Instytutu Orientalistyki UJ: Orientalia Commemorativa (2011) oraz Oriental Languages and Civilizations (2020).

网页内容展示 网页内容展示

Film studentów japonistyki UJ (Gasshuku 2024)

Film studentów japonistyki UJ z okazji tegorocznych Międzynarodowych Studenckich Warsztatów Japonistycznych - Gasshuku 2024

 

Gorąco zachęcamy do obejrzenia superprodukcji zatytułowanej „Zaihō wa Chikashi, Sagaseyo, Gakusei!”, która została przygotowana przez studentów japonistyki UJ (ze skromnym wsparciem wykładowców) z okazji tegorocznych Międzynarodowych Studenckich Warsztatów Japonistycznych Gasshuku 2024. Warsztaty odbyły się w dn. 22-25 kwietnia 2024 r. w Ostrowie Pieckowskim, a ich organizatorami było „Hoshi” Koło Japonistów UMK w Toruniu.

Życzymy przyjemnego seansu! Po autografy od studentów i wykładowców można zgłaszać się w siedzibie japonistyki przy Alei Mickiewicza 9! 😊 à PRZEJDŹ DO LINKU

网页内容展示 网页内容展示

Studenci japonistyki oglądają japońskie drzeworyty w Muzeum Narodowym

W ramach pogłębiania spotkań ze sztuką i kulturą Japonii 10 maja grupa studentów japonistyki UJ miała okazję obejrzenia z bliska oryginalnych japońskich drzeworytów.

 

W ramach pogłębiania spotkań ze sztuką i kulturą Japonii 10 maja grupa studentów japonistyki UJ miała okazję obejrzenia z bliska oryginalnych drzeworytów oraz wysłuchania niezwykle inspirującego wykładu na temat historii oraz sposobów odczytywania japońskiego drzeworytu z okresu Edo. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie (dziękujemy!) oraz pani kustosz Działu Dalekiego Wschodu, Beaty Romanowicz (ありがとうございます!)zwiedzanie galerii sztuki prezentujących drzeworyt japoński nigdy nie będzie już takie samo. Dowiedzieliśmy się w jakiej kolejności należy oglądać 36 widoków góry Fuji Katsushiki Hokusaia oraz gdzie szukać tajnych literackich kodów, przed okiem laika skrzętnie ukrytych, choć całkiem na widoku. W wydarzeniu uczestniczyli studenci 1 i 3 roku studiów licencjackich wraz z dr Aleksandrą Szczechlą.

网页内容展示 网页内容展示

Spotkania z Literaturą Japońską - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego

Zapraszamy na "Spotkania z Literaturą Japońską" - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego, autora przekładów m.in. Jun'ichiro Tanizakiego na język angielski.

 

Koło Naukowe Japonistów ,,Kappa", Zakład Japonistyki i Sinologii UJ oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha mają przyjemność zaprosić Państwa na Spotkania z Literaturą Japońską - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego, autora przekładów m.in. Jun'ichiro Tanizakiego na język angielski.

 

Poniżej podajemy tytuły i daty wykładów:

📖𝟏𝟔.𝟎𝟓, 𝟏𝟖:𝟑𝟎, 𝐖𝐲𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐅𝐢𝐥𝐥𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲 𝐔𝐉
"Voices of the Fallen Heroes': a long short story of the mid-sixties by Mishima Yukio"

 

📖𝟐𝟏.𝟎𝟓, 𝟏𝟖:𝟎𝟎, 𝐌𝐮𝐳𝐞𝐮𝐦 𝐌𝐚𝐧𝐠𝐠𝐡𝐚
"Contrastive Images of the Mother in two early stories by Tanizaki Jun'ichiro"

 

Obydwa wykłady będą poprowadzone w języku angielskim.
Szczegóły odnośnie miejsc podamy już wkrótce w poście na stronie wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

网页内容展示 网页内容展示

Studenci i studentki japonistyki na wystawach i warsztatach w Muzuem Manggha w ramach zajęć z Kultury Japonii

Studenci i studentki japonistyki uczestniczyli w wystawach i warsztatach organizowanych przez Muzuem Manggha w Krakowie w ramach zajęć z Kultury Japonii

Studentki i studenci pierwszego roku japonistyki w tym roku akademickim po raz kolejny mają okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jako uzupełnienie wykładów z Kultury Japonii wysłuchali do tej pory kilku prelekcji, zwiedzali również wystawy z kustoszami. Wystawy i warsztaty praktyczne dostarczyły im wielu pozytywnych wrażeń oraz - oczywiście – wiedzy. Malarstwo tuszowe, mistrzowie drzeworytu, jak Hokusai, czy Hiroshige, a nawet tradycyjne gry japońskie nie powinny już mieć przed nimi żadnych tajemnic.

 

 

 

网页内容展示 网页内容展示

Publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków"

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków".

 

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Rys w Poznaniu (z datą wydania 2023) ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków", która została przygotowana w celu upamiętnienia 35 rocznicy powstania japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz japonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorami tomu są: Yuki Horie, Patrycja Duc-Harada, Damian Duduś, Hanna Jaśkiewicz, Stanisław Meyer, Iga Rutkowska, Anna Trzaska oraz Estera Żeromska.

Gratulujemy autorom i redaktorom i zapraszamy do przyjemnej lektury!

Publikacja dostępna jest w formacie Pdf na stronie internetowej à PRZEJDŹ DO STRONY

 

网页内容展示 网页内容展示

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Zapraszamy na międzynarodową konferencję japonistyczną organizowaną przez Muzeum Manggha w Krakowie oraz Zakład Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Manggha to manga. Nihon no kao iroiro.

 

International conference on the 30th Anniversary of the Manggha Museum of Japanese Art and Technology, co-organized with the Department of Japanology and Sinology of the Jagiellonian University in Cracow,

 

3–5 October 2024.

 

CALL FOR PAPERS à PRZEJDŹ DO STRONY

 

网页内容展示 网页内容展示

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima (28 III 2024)

Uprzejmie informujemy, że publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 11:00 na platformie MS Teams.

 

Data: 28.03.2024

Czas rozpoczęcia: 11:00

Miejsce: MS Teams

 

Temat pracy: „Gatunek komentarza redakcyjnego (shasetsu/sasŏl) w prasie japońskiej oraz koreańskiej. Wschodnioazjatycka pragmatyka komunikacji w narracji publicystycznej”.

 

Promotor: dr hab. Jarosław Pietrow (UW).

Recenzenci:

prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, (Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu),

dr hab. Kyong-Geun Oh, prof. UAM.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: PRZEJDŹ DO STRONY

 

Serdecznie zapraszamy!

网页内容展示 网页内容展示

Spotkanie z przedstawicielami PAIH w sprawie EXPO 2025, Osaka, Japonia

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii.

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii. Podczas spotkania studenci uzyskali informacje na temat możliwości oraz zasad aplikowania na stanowisko praktykantów biorących udział w organizacji oraz przebiegu tego wydarzenia. Prezentację ilustrującą przebieg poprzedniej edycji EXPO, plany promocji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, a także wstępne informacje dotyczące zasad rekrutacji polskich praktykantów można obejrzeć tutaj: Prezentacja EXPO 2025

网页内容展示 网页内容展示

Wizyta Ambasadora Japonii Akio Miyajimy na Uniwersytecie Jagiellońskim

W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima odwiedził Uniwersytet Jagielloński i wygłosił wykład dla studentów Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

 

 

Wizyta Ambasadora Japonii w Polsce pana Akio Miyajimy rozpoczęła się od spotkania z Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec. W spotkaniu brali udział Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz oraz Kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii dr hab. Stanisław Meyer. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce oraz nowych wyzwań, przed jakimi stoi Uniwersytet w obliczu kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie.

Ambasador Miyajima odwiedził następnie Instytut Orientalistyki, gdzie wygłosił wykład pt. „Today’s world and Japan-Poland relations”. Wykład poprzedziło spotkanie z Dyrektor Instytutu prof. Kingą Paraskiewicz oraz pracownikami Zakładu Japonistyki i Sinologii.

 

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

网页内容展示 网页内容展示

Practicing Japan – 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams.

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams. Podczas konferencji będziemy celebrowali 35-lecie istnienia japonistyki poznańskiej i krakowskiej.

Informacja o konferencji

Data: 24.03.2022 – 26.03.2022

Miejsce: MSTeams

Kontakt: 35-shunen@amu.edu.pl

Witryna internetowa: https://35-shunen.web.amu.edu.pl

 

 

 

网页内容展示 网页内容展示

wydarzenia aktualności

Jubileuszowe Międzynarodowe Warsztaty Japonistyczne "Gasshuku 2018"

16.05.2018
W dniach 10 - 14 maja 2018 roku już po raz dziesiąty odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Japonistyczne "Gasshuku".
读取更多 o Jubileuszowe Międzynarodowe Warsztaty Japonistyczne "Gasshuku 2018"
wydarzenia aktualności

Konferencja studencka "Japonistyka UJ - 30 lat rozwoju"

12.05.2018
Zakład Japonistyki zaprasza na konferencję studencką "Japonistyka UJ - 30 lat rozwoju", która odbędzie się 22 maja 2018 roku.
读取更多 o Konferencja studencka "Japonistyka UJ - 30 lat rozwoju"
wydarzenia aktualności

12. Studenckie Warsztaty Tłumaczeniowe

17.04.2018
Organizatorzy 12. Studenckich Warsztatów Tłumaczeniowych serdecznie zapraszają na warsztaty przekładowe – m.in. z języków japońskiego, niemieckiego i szwedzkiego.
读取更多 o 12. Studenckie Warsztaty Tłumaczeniowe
wydarzenia aktualności

Zwycięstwo naszego studenta w Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego

18.03.2018
Pan Martin Odyjas, student II roku japonistyki UJ, wygrał 39. Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego, zorganizowany 17 marca 2018 r. przez Ambasadę Japonii w Polsce oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Japońskiego.
读取更多 o Zwycięstwo naszego studenta w Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego
wydarzenia aktualności

Kolokwium literackie: W kręgu "Yukiguni", 80 lat obecności powieści Kawabaty Yasunariego w dyskursie literackim

25.11.2017
Zakład Japonistyki i Sinologii zaprasza na kolokwium literackie "W kręgu Yukiguni: 80 lat obecności powieści Kawabaty Yasunariego w dyskursie literackim", które odbędzie 30 listopada br. (czwartek) w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, początek o godz. 11.00.
读取更多 o Kolokwium literackie: W kręgu "Yukiguni", 80 lat obecności powieści Kawabaty Yasunariego w dyskursie literackim