Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

Web Content Display Web Content Display

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

Web Content Display Web Content Display

Publikacje "Oriens propior et proximus. Z badań krakowskich orientalistów" oraz "Oriens exterior et extremus. Z badań krakowskich orientalistów".

Bliski i Daleki Wschód w badaniach pracowników Instytutu Orientalistyki UJ! Publikacje "Oriens propior et proximus. Z badań krakowskich orientalistów" oraz "Oriens exterior et extremus. Z badań krakowskich orientalistów" już dostępne w RUJ!

W ostatnich dniach ukazała się najnowsza publikacja pracowników Instytutu Orientalistyki UJ składająca się z dwóch części: Oriens propior et proximus. Z badań krakowskich orientalistów pod red. dr hab. Marzanny Pomorskiej oraz dr Renaty Rusek-Kowalskiej oraz Oriens exterior et extremus. Z badań krakowskich orientalistów  pod red. dr hab. Tomasza Majtczaka oraz mgr Pi-Chun Chou.

Artykuły dostępne są w RUJ i można je znaleźć pod następującymi linkami:

Oriens propior et proximus. ->  PRZEJDŹ DO RUJ

Oriens exterior et extremus. -> PRZEJDŹ DO RUJ

 

(Z Przedmowy)

Odleglejsze rejony Azji reprezentowane są w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – zarówno w badaniach naukowych, jak i w dydaktyce – przede wszystkim przez trzy kręgi geograficzno-kulturowe: Indie, Chiny i Japonię. Wymienione kraje łączą pewne elementy cywilizacyjne, jak choćby buddyzm w zakresie religii czy uprawa i konsumpcja ryżu w sferze kulinarnej. Jednak pod względem dziejów refleksji naukowej w murach najstarszej polskiej uczelni stoją one na przeciwległych krańcach. Krąg kultury indyjskiej pojawił się tu jako obiekt poważniejszych badań już u schyłku XIX wieku (indologia sięga swymi początkami roku 1893, wykłady sanskrytu – nawet roku 1860), japonistykę i sinologię zaś jako odrębne specjalności, a obecnie kierunki studiów utworzono dopiero na przełomie XX i XXI stulecia (odpowiednio w 1987 i 2014 roku).

Niniejszy tom przedstawia wyniki najnowszych badań orientalistów krakowskich zajmujących się Azją dalszą i całkiem daleką. Subkontynentu indyjskiego dotyczą trzy artykuły, tematykę chińską poruszają trzy teksty, a Japonia występuje tutaj czterokrotnie. Mamy nadzieję kontynuować w ten sposób regularny przegląd powstającego w Krakowie dorobku filologii wschodnich, jako że w ostatnich latach ukazały się już dwa analogiczne zbiory opublikowane z okazji dziewięćdziesiątej i setnej rocznicy powstania Instytutu Orientalistyki UJ: Orientalia Commemorativa (2011) oraz Oriental Languages and Civilizations (2020).

Web Content Display Web Content Display

Film studentów japonistyki UJ (Gasshuku 2024)

Film studentów japonistyki UJ z okazji tegorocznych Międzynarodowych Studenckich Warsztatów Japonistycznych - Gasshuku 2024

 

Gorąco zachęcamy do obejrzenia superprodukcji zatytułowanej „Zaihō wa Chikashi, Sagaseyo, Gakusei!”, która została przygotowana przez studentów japonistyki UJ (ze skromnym wsparciem wykładowców) z okazji tegorocznych Międzynarodowych Studenckich Warsztatów Japonistycznych Gasshuku 2024. Warsztaty odbyły się w dn. 22-25 kwietnia 2024 r. w Ostrowie Pieckowskim, a ich organizatorami było „Hoshi” Koło Japonistów UMK w Toruniu.

Życzymy przyjemnego seansu! Po autografy od studentów i wykładowców można zgłaszać się w siedzibie japonistyki przy Alei Mickiewicza 9! 😊 à PRZEJDŹ DO LINKU

Web Content Display Web Content Display

Studenci japonistyki oglądają japońskie drzeworyty w Muzeum Narodowym

W ramach pogłębiania spotkań ze sztuką i kulturą Japonii 10 maja grupa studentów japonistyki UJ miała okazję obejrzenia z bliska oryginalnych japońskich drzeworytów.

 

W ramach pogłębiania spotkań ze sztuką i kulturą Japonii 10 maja grupa studentów japonistyki UJ miała okazję obejrzenia z bliska oryginalnych drzeworytów oraz wysłuchania niezwykle inspirującego wykładu na temat historii oraz sposobów odczytywania japońskiego drzeworytu z okresu Edo. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie (dziękujemy!) oraz pani kustosz Działu Dalekiego Wschodu, Beaty Romanowicz (ありがとうございます!)zwiedzanie galerii sztuki prezentujących drzeworyt japoński nigdy nie będzie już takie samo. Dowiedzieliśmy się w jakiej kolejności należy oglądać 36 widoków góry Fuji Katsushiki Hokusaia oraz gdzie szukać tajnych literackich kodów, przed okiem laika skrzętnie ukrytych, choć całkiem na widoku. W wydarzeniu uczestniczyli studenci 1 i 3 roku studiów licencjackich wraz z dr Aleksandrą Szczechlą.

Web Content Display Web Content Display

Spotkania z Literaturą Japońską - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego

Zapraszamy na "Spotkania z Literaturą Japońską" - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego, autora przekładów m.in. Jun'ichiro Tanizakiego na język angielski.

 

Koło Naukowe Japonistów ,,Kappa", Zakład Japonistyki i Sinologii UJ oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha mają przyjemność zaprosić Państwa na Spotkania z Literaturą Japońską - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego, autora przekładów m.in. Jun'ichiro Tanizakiego na język angielski.

 

Poniżej podajemy tytuły i daty wykładów:

📖𝟏𝟔.𝟎𝟓, 𝟏𝟖:𝟑𝟎, 𝐖𝐲𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐅𝐢𝐥𝐥𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲 𝐔𝐉
"Voices of the Fallen Heroes': a long short story of the mid-sixties by Mishima Yukio"

 

📖𝟐𝟏.𝟎𝟓, 𝟏𝟖:𝟎𝟎, 𝐌𝐮𝐳𝐞𝐮𝐦 𝐌𝐚𝐧𝐠𝐠𝐡𝐚
"Contrastive Images of the Mother in two early stories by Tanizaki Jun'ichiro"

 

Obydwa wykłady będą poprowadzone w języku angielskim.
Szczegóły odnośnie miejsc podamy już wkrótce w poście na stronie wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

Studenci i studentki japonistyki na wystawach i warsztatach w Muzuem Manggha w ramach zajęć z Kultury Japonii

Studenci i studentki japonistyki uczestniczyli w wystawach i warsztatach organizowanych przez Muzuem Manggha w Krakowie w ramach zajęć z Kultury Japonii

Studentki i studenci pierwszego roku japonistyki w tym roku akademickim po raz kolejny mają okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jako uzupełnienie wykładów z Kultury Japonii wysłuchali do tej pory kilku prelekcji, zwiedzali również wystawy z kustoszami. Wystawy i warsztaty praktyczne dostarczyły im wielu pozytywnych wrażeń oraz - oczywiście – wiedzy. Malarstwo tuszowe, mistrzowie drzeworytu, jak Hokusai, czy Hiroshige, a nawet tradycyjne gry japońskie nie powinny już mieć przed nimi żadnych tajemnic.

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

Publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków"

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków".

 

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Rys w Poznaniu (z datą wydania 2023) ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków", która została przygotowana w celu upamiętnienia 35 rocznicy powstania japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz japonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorami tomu są: Yuki Horie, Patrycja Duc-Harada, Damian Duduś, Hanna Jaśkiewicz, Stanisław Meyer, Iga Rutkowska, Anna Trzaska oraz Estera Żeromska.

Gratulujemy autorom i redaktorom i zapraszamy do przyjemnej lektury!

Publikacja dostępna jest w formacie Pdf na stronie internetowej à PRZEJDŹ DO STRONY

 

Web Content Display Web Content Display

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Zapraszamy na międzynarodową konferencję japonistyczną organizowaną przez Muzeum Manggha w Krakowie oraz Zakład Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Manggha to manga. Nihon no kao iroiro.

 

International conference on the 30th Anniversary of the Manggha Museum of Japanese Art and Technology, co-organized with the Department of Japanology and Sinology of the Jagiellonian University in Cracow,

 

3–5 October 2024.

 

CALL FOR PAPERS à PRZEJDŹ DO STRONY

 

Web Content Display Web Content Display

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima (28 III 2024)

Uprzejmie informujemy, że publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 11:00 na platformie MS Teams.

 

Data: 28.03.2024

Czas rozpoczęcia: 11:00

Miejsce: MS Teams

 

Temat pracy: „Gatunek komentarza redakcyjnego (shasetsu/sasŏl) w prasie japońskiej oraz koreańskiej. Wschodnioazjatycka pragmatyka komunikacji w narracji publicystycznej”.

 

Promotor: dr hab. Jarosław Pietrow (UW).

Recenzenci:

prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, (Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu),

dr hab. Kyong-Geun Oh, prof. UAM.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: PRZEJDŹ DO STRONY

 

Serdecznie zapraszamy!

Web Content Display Web Content Display

Spotkanie z przedstawicielami PAIH w sprawie EXPO 2025, Osaka, Japonia

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii.

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii. Podczas spotkania studenci uzyskali informacje na temat możliwości oraz zasad aplikowania na stanowisko praktykantów biorących udział w organizacji oraz przebiegu tego wydarzenia. Prezentację ilustrującą przebieg poprzedniej edycji EXPO, plany promocji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, a także wstępne informacje dotyczące zasad rekrutacji polskich praktykantów można obejrzeć tutaj: Prezentacja EXPO 2025

Web Content Display Web Content Display

Wizyta Ambasadora Japonii Akio Miyajimy na Uniwersytecie Jagiellońskim

W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima odwiedził Uniwersytet Jagielloński i wygłosił wykład dla studentów Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

 

 

Wizyta Ambasadora Japonii w Polsce pana Akio Miyajimy rozpoczęła się od spotkania z Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec. W spotkaniu brali udział Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz oraz Kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii dr hab. Stanisław Meyer. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce oraz nowych wyzwań, przed jakimi stoi Uniwersytet w obliczu kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie.

Ambasador Miyajima odwiedził następnie Instytut Orientalistyki, gdzie wygłosił wykład pt. „Today’s world and Japan-Poland relations”. Wykład poprzedziło spotkanie z Dyrektor Instytutu prof. Kingą Paraskiewicz oraz pracownikami Zakładu Japonistyki i Sinologii.

 

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

Web Content Display Web Content Display

Practicing Japan – 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams.

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams. Podczas konferencji będziemy celebrowali 35-lecie istnienia japonistyki poznańskiej i krakowskiej.

Informacja o konferencji

Data: 24.03.2022 – 26.03.2022

Miejsce: MSTeams

Kontakt: 35-shunen@amu.edu.pl

Witryna internetowa: https://35-shunen.web.amu.edu.pl

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

wydarzenia aktualności

Wolne miejsca na studiach II stopnia. Zapraszamy do rekrutacji!

07.09.2017
Trwa nabór na studia II stopnia w specjalności sinologia, zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy do aplikowania! Rejestracja potrwa do 20 września.
Read More o Wolne miejsca na studiach II stopnia. Zapraszamy do rekrutacji!
wydarzenia

Wykład "Networking for Citizen Empowerment: Structures and Strategies of Japan’s Less Visible Anti-Nuclear Movement"

19.04.2017
Zakład Japonistyki i Sinologii zaprasza na wykład Anny Wiemann (Hamburg University) pt. "Networking for Citizen Empowerment: Structures and Strategies of Japan’s Less Visible Anti-Nuclear Movement". Termin i miejsce: 5 maj (piątek) 2017, godz. 16:30, sala 301
Read More o Wykład "Networking for Citizen Empowerment: Structures and Strategies of Japan’s Less Visible Anti-Nuclear Movement"
wydarzenia

Sinology Seminar: Jagiellonian Window to China

06.05.2017
One year after opening the Taiwan Resource Centre for Chinese Studies, on May 18-19, 2017 the Faculty of Philology, Institute of Oriental Studies is holding an academic event - Sinology Seminar: Jagiellonian Window to China.
Read More o Sinology Seminar: Jagiellonian Window to China
wydarzenia

Wizyta licealistów z Zabrza

27.03.2017
W dniu 23 marca 2017 roku Zakład Japonistyki i Sinologii gościł grupę uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. W liceum tym ponad dwadzieścia osób, we wszystkich trzech klasach, uczy się języka japońskiego i wyraziły one ochotę zapoznania się ze studiami na specjalności „filologia orientalna – japonistyka”, prowadzonymi w Instytucie Orientalistyki.
Read More o Wizyta licealistów z Zabrza
wydarzenia

Targi edukacyjne uczelni pekińskich

27.02.2017
W poniedziałek 23 maja 2016 roku w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyły się targi uczelni pekińskich, na których kilkanaście szkół wyższych ze stolicy Chin zaprezentowało swoją bogatą ofertę naukową.
Read More o Targi edukacyjne uczelni pekińskich