Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

Web Content Display Web Content Display

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

Web Content Display Web Content Display

Spotkania z Literaturą Japońską - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego

Zapraszamy na "Spotkania z Literaturą Japońską" - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego, autora przekładów m.in. Jun'ichiro Tanizakiego na język angielski.

 

Koło Naukowe Japonistów ,,Kappa", Zakład Japonistyki i Sinologii UJ oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha mają przyjemność zaprosić Państwa na Spotkania z Literaturą Japońską - dwa wykłady Profesora Paula McCarthy'ego, autora przekładów m.in. Jun'ichiro Tanizakiego na język angielski.

 

Poniżej podajemy tytuły i daty wykładów:

📖𝟏𝟔.𝟎𝟓, 𝟏𝟖:𝟑𝟎, 𝐖𝐲𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐅𝐢𝐥𝐥𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲 𝐔𝐉
"Voices of the Fallen Heroes': a long short story of the mid-sixties by Mishima Yukio"

 

📖𝟐𝟏.𝟎𝟓, 𝟏𝟖:𝟎𝟎, 𝐌𝐮𝐳𝐞𝐮𝐦 𝐌𝐚𝐧𝐠𝐠𝐡𝐚
"Contrastive Images of the Mother in two early stories by Tanizaki Jun'ichiro"

 

Obydwa wykłady będą poprowadzone w języku angielskim.
Szczegóły odnośnie miejsc podamy już wkrótce w poście na stronie wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

Studenci i studentki japonistyki na wystawach i warsztatach w Muzuem Manggha w ramach zajęć z Kultury Japonii

Studenci i studentki japonistyki uczestniczyli w wystawach i warsztatach organizowanych przez Muzuem Manggha w Krakowie w ramach zajęć z Kultury Japonii

Studentki i studenci pierwszego roku japonistyki w tym roku akademickim po raz kolejny mają okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jako uzupełnienie wykładów z Kultury Japonii wysłuchali do tej pory kilku prelekcji, zwiedzali również wystawy z kustoszami. Wystawy i warsztaty praktyczne dostarczyły im wielu pozytywnych wrażeń oraz - oczywiście – wiedzy. Malarstwo tuszowe, mistrzowie drzeworytu, jak Hokusai, czy Hiroshige, a nawet tradycyjne gry japońskie nie powinny już mieć przed nimi żadnych tajemnic.

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

Publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków"

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków".

 

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Rys w Poznaniu (z datą wydania 2023) ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków", która została przygotowana w celu upamiętnienia 35 rocznicy powstania japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz japonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorami tomu są: Yuki Horie, Patrycja Duc-Harada, Damian Duduś, Hanna Jaśkiewicz, Stanisław Meyer, Iga Rutkowska, Anna Trzaska oraz Estera Żeromska.

Gratulujemy autorom i redaktorom i zapraszamy do przyjemnej lektury!

Publikacja dostępna jest w formacie Pdf na stronie internetowej à PRZEJDŹ DO STRONY

 

Web Content Display Web Content Display

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Zapraszamy na międzynarodową konferencję japonistyczną organizowaną przez Muzeum Manggha w Krakowie oraz Zakład Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Manggha to manga. Nihon no kao iroiro.

 

International conference on the 30th Anniversary of the Manggha Museum of Japanese Art and Technology, co-organized with the Department of Japanology and Sinology of the Jagiellonian University in Cracow,

 

3–5 October 2024.

 

CALL FOR PAPERS à PRZEJDŹ DO STRONY

 

Web Content Display Web Content Display

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima (28 III 2024)

Uprzejmie informujemy, że publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 11:00 na platformie MS Teams.

 

Data: 28.03.2024

Czas rozpoczęcia: 11:00

Miejsce: MS Teams

 

Temat pracy: „Gatunek komentarza redakcyjnego (shasetsu/sasŏl) w prasie japońskiej oraz koreańskiej. Wschodnioazjatycka pragmatyka komunikacji w narracji publicystycznej”.

 

Promotor: dr hab. Jarosław Pietrow (UW).

Recenzenci:

prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, (Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu),

dr hab. Kyong-Geun Oh, prof. UAM.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: PRZEJDŹ DO STRONY

 

Serdecznie zapraszamy!

Web Content Display Web Content Display

Spotkanie z przedstawicielami PAIH w sprawie EXPO 2025, Osaka, Japonia

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii.

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii. Podczas spotkania studenci uzyskali informacje na temat możliwości oraz zasad aplikowania na stanowisko praktykantów biorących udział w organizacji oraz przebiegu tego wydarzenia. Prezentację ilustrującą przebieg poprzedniej edycji EXPO, plany promocji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, a także wstępne informacje dotyczące zasad rekrutacji polskich praktykantów można obejrzeć tutaj: Prezentacja EXPO 2025

Web Content Display Web Content Display

Wizyta Ambasadora Japonii Akio Miyajimy na Uniwersytecie Jagiellońskim

W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima odwiedził Uniwersytet Jagielloński i wygłosił wykład dla studentów Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

 

 

Wizyta Ambasadora Japonii w Polsce pana Akio Miyajimy rozpoczęła się od spotkania z Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec. W spotkaniu brali udział Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz oraz Kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii dr hab. Stanisław Meyer. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce oraz nowych wyzwań, przed jakimi stoi Uniwersytet w obliczu kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie.

Ambasador Miyajima odwiedził następnie Instytut Orientalistyki, gdzie wygłosił wykład pt. „Today’s world and Japan-Poland relations”. Wykład poprzedziło spotkanie z Dyrektor Instytutu prof. Kingą Paraskiewicz oraz pracownikami Zakładu Japonistyki i Sinologii.

 

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

Web Content Display Web Content Display

Practicing Japan – 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams.

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams. Podczas konferencji będziemy celebrowali 35-lecie istnienia japonistyki poznańskiej i krakowskiej.

Informacja o konferencji

Data: 24.03.2022 – 26.03.2022

Miejsce: MSTeams

Kontakt: 35-shunen@amu.edu.pl

Witryna internetowa: https://35-shunen.web.amu.edu.pl

 

 

 

Web Content Display Web Content Display

wydarzenia aktualności

Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet

01.07.2019
29 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył wizytę brat obecnie panującego cesarza Japonii Naruhito książę Akishino wraz z małżonką księżną Kiko. Książęca para zwiedziła Muzeum UJ Collegium Maius oraz dokonała wpisu w księdze pamiątkowej. Odwiedziny na krakowskim uniwersytecie były częścią oficjalnej wizyty japońskiego następcy tronu w Polsce z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.
Read More o Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet
wydarzenia aktualności

Wykłady dra Ákosa Bertalana Apatóczky'ego

26.05.2019
Instytut Językoznawstwa oraz Instytut Orientalistyki serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykłady, które wygłosi dr hab. Ákos Bertalan Apatóczky, sinolog i mongolista z Uniwersytetu Kościoła Reformowanego im. Gáspára Károliego (Węgry).
Read More o Wykłady dra Ákosa Bertalana Apatóczky'ego
wydarzenia aktualności

Występ japońskiego chóru SAKURA

08.05.2019
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na występ japońskiego chóru SAKURA, który odbędzie się 22 maja 2019 roku o godzinie 19.00.
Read More o Występ japońskiego chóru SAKURA
wydarzenia aktualności

Wykład dr Anny Zielińskiej-Elliot

06.05.2019
Zakład Japonistyki i Sinologii zaprasza na wykład dr Zielińskiej-Elliot pt. "Między językami i kulturami — Haruki Murakami w tłumaczeniu" (13.5.2019, godz. 13:00-14:30, Kolegium Śląskie, sala 331).
Read More o Wykład dr Anny Zielińskiej-Elliot
wydarzenia aktualności

Wykład prof. D. Stegewernsa (Uniwersytet Oslo) o japońskiej powojennej kinematografii

05.06.2018
Zakład Japonistyki zaprasza na wykład gościnny prof. Dicka Stegewernsa z Uniwersytetu Oslo "Postwar Japanese War Films: The Continuing Competition for Japan’s Collective War Memory"
Read More o Wykład prof. D. Stegewernsa (Uniwersytet Oslo) o japońskiej powojennej kinematografii