Publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków"

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków".

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Rys w Poznaniu (z datą wydania 2023) ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków", która została przygotowana w celu upamiętnienia 35 rocznicy powstania japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz japonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorami tomu są: Yuki Horie, Patrycja Duc-Harada, Damian Duduś, Hanna Jaśkiewicz, Stanisław Meyer, Iga Rutkowska, Anna Trzaska oraz Estera Żeromska.

Gratulujemy autorom i redaktorom i zapraszamy do przyjemnej lektury!

Publikacja dostępna jest w formacie Pdf na stronie internetowej à PRZEJDŹ DO STRONY

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Zapraszamy na międzynarodową konferencję japonistyczną organizowaną przez Muzeum Manggha w Krakowie oraz Zakład Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Manggha to manga. Nihon no kao iroiro.

International conference on the 30th Anniversary of the Manggha Museum of Japanese Art and Technology, co-organized with the Department of Japanology and Sinology of the Jagiellonian University in Cracow,

3–5 October 2024.

CALL FOR PAPERS à PRZEJDŹ DO STRONY

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima (28 III 2024)

Uprzejmie informujemy, że publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 11:00 na platformie MS Teams.

Data: 28.03.2024

Czas rozpoczęcia: 11:00

Temat pracy: „Gatunek komentarza redakcyjnego (shasetsu/sasŏl) w prasie japońskiej oraz koreańskiej. Wschodnioazjatycka pragmatyka komunikacji w narracji publicystycznej”.

Promotor: dr hab. Jarosław Pietrow (UW).

Recenzenci:

prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, (Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu),

dr hab. Kyong-Geun Oh, prof. UAM.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: PRZEJDŹ DO STRONY

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie z przedstawicielami PAIH w sprawie EXPO 2025, Osaka, Japonia

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii. Podczas spotkania studenci uzyskali informacje na temat możliwości oraz zasad aplikowania na stanowisko praktykantów biorących udział w organizacji oraz przebiegu tego wydarzenia. Prezentację ilustrującą przebieg poprzedniej edycji EXPO, plany promocji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, a także wstępne informacje dotyczące zasad rekrutacji polskich praktykantów można obejrzeć tutaj: Prezentacja EXPO 2025

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

Practicing Japan – 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams. Podczas konferencji będziemy celebrowali 35-lecie istnienia japonistyki poznańskiej i krakowskiej.

Data: 24.03.2022 – 26.03.2022

Miejsce: MSTeams

Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet

01.07.2019
29 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył wizytę brat obecnie panującego cesarza Japonii Naruhito książę Akishino wraz z małżonką księżną Kiko. Książęca para zwiedziła Muzeum UJ Collegium Maius oraz dokonała wpisu w księdze pamiątkowej. Odwiedziny na krakowskim uniwersytecie były częścią oficjalnej wizyty japońskiego następcy tronu w Polsce z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.
więcej o Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet

Wykłady dra Ákosa Bertalana Apatóczky'ego

26.05.2019
Instytut Językoznawstwa oraz Instytut Orientalistyki serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykłady, które wygłosi dr hab. Ákos Bertalan Apatóczky, sinolog i mongolista z Uniwersytetu Kościoła Reformowanego im. Gáspára Károliego (Węgry).
więcej o Wykłady dra Ákosa Bertalana Apatóczky'ego

Występ japońskiego chóru SAKURA

08.05.2019
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na występ japońskiego chóru SAKURA, który odbędzie się 22 maja 2019 roku o godzinie 19.00.
więcej o Występ japońskiego chóru SAKURA

Wykład dr Anny Zielińskiej-Elliot

06.05.2019
Zakład Japonistyki i Sinologii zaprasza na wykład dr Zielińskiej-Elliot pt. "Między językami i kulturami — Haruki Murakami w tłumaczeniu" (13.5.2019, godz. 13:00-14:30, Kolegium Śląskie, sala 331).
więcej o Wykład dr Anny Zielińskiej-Elliot

05.06.2018
Zakład Japonistyki zaprasza na wykład gościnny prof. Dicka Stegewernsa z Uniwersytetu Oslo "Postwar Japanese War Films: The Continuing Competition for Japan’s Collective War Memory"
więcej o Wykład prof. D. Stegewernsa (Uniwersytet Oslo) o japońskiej powojennej kinematografii