Wykład prof. D. Stegewernsa (Uniwersytet Oslo) o japońskiej powojennej kinematografii

Termin: 06.06.2018

Zakład Japonistyki zaprasza na wykład gościnny prof. Dicka Stegewernsa z Uniwersytetu Oslo.

Postwar Japanese War Films: The Continuing Competition for Japan’s Collective War Memory

6 czerwca, środa, 18:15-19:45, sala 301

Whereas the genre of war films seemed close to extinction in the 1990s, in the last 15 years it has provided the Japanese film industry with success stories like Otokotachi no Yamato (2005) and Eternal Zero (2013). The last film has made it to the status of the number 6 top-grossing film in the history of Japanese cinema and even turned into a social phenomenon, seemingly proving the enduring attraction of war films. The media often tend to explain the production or success of Japanese war films that seem to look back on the Japanese military during the Second World war in favourable ways as a sign of rising Japanese nationalism. In this paper I would rather like to stress the long-term trends and continuities in what I call ‘the film competition for Japan’s collective war memory’. Accordingly I will emphasize how producers of recent war films, on the basis of a keen awareness of these trends and continuities, have introduced a more intricate structure and content in order to attain financial success and to get across their political message.

Dick Stegewerns is Associate Professor at the University of Oslo, where he teaches courses on modern and contemporary Japanese history, international relations, politics, society, culture, and film. He was trained at Leiden University (MA, PhD) and Kyoto University (PhD). At present he conducts projects on postwar Japanese war films; interwar Japanese views of the outside world; the visualisation of Japanese history in film, manga and anime; the Japanese film director Naruse Mikio; and a postwar global history of the Japanese fermented drink sake. He has published both in English and Japanese, his main publications being Nationalism and Internationalism in Imperial Japan (2003), Adjusting to the New World – Japanese Opinion Leaders of the Taishō Generation and the Outside World (2007, Japanese translation 2018) and Yoshida Kijū – 50 Years of Avant-Garde Filmmaking in Postwar Japan (2010). He is also active in introducing some of his strongest interests in Japan to Europe, in the form of film retrospectives, concert tours, and pure sake tastings. He resides at Nichibunken, Kyoto until July 2018 as the leader of the collective research project on Tōzai bunmeiron: the Japanese discourse on the dichotomy of Eastern and Western civilization and the related Japanese tendency to give their country a special role in between these two civilizations

Data opublikowania: 05.06.2018