Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koło Naukowe Japonistów UJ Kappa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków"

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków".

 

Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Rys w Poznaniu (z datą wydania 2023) ukazała się zbiorowa publikacja pokonferencyjna "Practicing Japan. 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków", która została przygotowana w celu upamiętnienia 35 rocznicy powstania japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz japonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorami tomu są: Yuki Horie, Patrycja Duc-Harada, Damian Duduś, Hanna Jaśkiewicz, Stanisław Meyer, Iga Rutkowska, Anna Trzaska oraz Estera Żeromska.

Gratulujemy autorom i redaktorom i zapraszamy do przyjemnej lektury!

Publikacja dostępna jest w formacie Pdf na stronie internetowej à PRZEJDŹ DO STRONY

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Zapraszamy na międzynarodową konferencję japonistyczną organizowaną przez Muzeum Manggha w Krakowie oraz Zakład Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Manggha to manga. Nihon no kao iroiro.

 

International conference on the 30th Anniversary of the Manggha Museum of Japanese Art and Technology, co-organized with the Department of Japanology and Sinology of the Jagiellonian University in Cracow,

 

3–5 October 2024.

 

CALL FOR PAPERS à PRZEJDŹ DO STRONY

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima (28 III 2024)

Uprzejmie informujemy, że publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Gwangseoka Kima odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 11:00 na platformie MS Teams.

 

Data: 28.03.2024

Czas rozpoczęcia: 11:00

Miejsce: MS Teams

 

Temat pracy: „Gatunek komentarza redakcyjnego (shasetsu/sasŏl) w prasie japońskiej oraz koreańskiej. Wschodnioazjatycka pragmatyka komunikacji w narracji publicystycznej”.

 

Promotor: dr hab. Jarosław Pietrow (UW).

Recenzenci:

prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, (Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu),

dr hab. Kyong-Geun Oh, prof. UAM.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: PRZEJDŹ DO STRONY

 

Serdecznie zapraszamy!

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie z przedstawicielami PAIH w sprawie EXPO 2025, Osaka, Japonia

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii.

Dn. 19 czerwca 2023 r. w poniedziałek studenci oraz pracownicy japonistyki Zakładu Japonistyki i Sinologii IO UJ spotkali się z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w sprawie prezentacji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, które odbędzie się w Osace w Japonii. Podczas spotkania studenci uzyskali informacje na temat możliwości oraz zasad aplikowania na stanowisko praktykantów biorących udział w organizacji oraz przebiegu tego wydarzenia. Prezentację ilustrującą przebieg poprzedniej edycji EXPO, plany promocji Polski na nadchodzącym EXPO 2025, a także wstępne informacje dotyczące zasad rekrutacji polskich praktykantów można obejrzeć tutaj: Prezentacja EXPO 2025

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta Ambasadora Japonii Akio Miyajimy na Uniwersytecie Jagiellońskim

W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima odwiedził Uniwersytet Jagielloński i wygłosił wykład dla studentów Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

 

 

Wizyta Ambasadora Japonii w Polsce pana Akio Miyajimy rozpoczęła się od spotkania z Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec. W spotkaniu brali udział Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz oraz Kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii dr hab. Stanisław Meyer. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce oraz nowych wyzwań, przed jakimi stoi Uniwersytet w obliczu kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie.

Ambasador Miyajima odwiedził następnie Instytut Orientalistyki, gdzie wygłosił wykład pt. „Today’s world and Japan-Poland relations”. Wykład poprzedziło spotkanie z Dyrektor Instytutu prof. Kingą Paraskiewicz oraz pracownikami Zakładu Japonistyki i Sinologii.

 

13 czerwca 2022 r. Ambasador Japonii Akio Miyajima

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Practicing Japan – 35 Years of Japanese Studies in Poznań and Kraków

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams.

Zakład Japonistyki UAM w Poznaniu oraz Zakład Japonistyki i Sinologii IO UJ serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 24 – 26 marca 2022 r. w trybie zdalnym na platformie MSTeams. Podczas konferencji będziemy celebrowali 35-lecie istnienia japonistyki poznańskiej i krakowskiej.

Informacja o konferencji

Data: 24.03.2022 – 26.03.2022

Miejsce: MSTeams

Kontakt: 35-shunen@amu.edu.pl

Witryna internetowa: https://35-shunen.web.amu.edu.pl

 

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przedstawiciele Wydziału Filologicznego z wizytą w Hongkongu i na Tajwanie

Władze Wydziału Filologicznego i Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyły w październiku 2016 roku oficjalną wizytę w ośrodkach akademickich Hongkongu i Tajwanu. Na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu Dziekan dr hab. Elżbieta Górska, prof. UJ, Wicedziekan dr hab. Władysław Witalisz, Dyrektor Instytutu Orientalistyki prof. dr hab. Barbara Michalak-Pikulska oraz sinolog-językoznawca dr hab. Ewa Zajdler wzięli udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Republiki Chińskiej na Tajwanie (Double Ten). Na ręce urzędującego Premiera pana Lin Chuan złożyli gratulacje podkreślając wagę współpracy sinologii krakowskiej z ośrodkami akademickimi Tajwanu.

W obecności dr hab. Elżbiety Górskiej reprezentującej Prof. dr hab. Zdzisława Pietrzyka, dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, Pani Prof. Tseng Shu-Hsien Dyrektor Generalny Biblioteki Narodowej Tajwanu (National Central Library) i Centrum Badań Chińskich (Center for Chinese Studies) podpisała Memorandum o Współpracy z Biblioteką Jagiellońską. Za sprawą rozwijającego się kierunku sinologii w Wydziale Filologicznym UJ współpraca z NCL jest już faktem przez otwarcie Tajwańskiego Centrum Zbiorów Sinologicznych z niespełna tysiącem pozycji książkowych w maju 2016 roku oraz udostępnienie użytkownikom BJ bazy Zbiorów Specjalnych NCL i innych akademickich baz publikacji naukowych - http://www.ncl.edu.tw/information_236_6964.html

Delegacja Wydziału Filologicznego zapoznała się z imponującymi zbiorami starych ksiąg i rycin chińskich przechowywanymi pieczołowicie w zasobach  NCL i CCS. Zwiedziła sekcję rzadkich woluminów i wystawę „Harmonijna muzyka – stare księgi Konfucjanizmu” (chiń.: 金聲玉振儒家古籍文獻展).

Podczas licznych oficjalnych oraz roboczych spotkań z przedstawicielami uniwersytetów i instytucji, m.in. Fu Jen Catholic University, National Taiwan Normal University oraz National Taipei University (władz rektorskich, wydziałowych oraz reprezentujących sekcje ds. współpracy z zagranicą), pogłębiono istniejące formy współpracy i zainicjowano nowe, tak aby dla obu stron otworzyć szeroko wszelkie możliwości współpracy badawczej, rozwoju naukowego i komunikacji międzykulturowej.

Osobną częścią podróży służbowej delegacji Wydziały Filologicznego UJ była wizyta w Hongkongu na Hong Kong Polytechnic University.  Otwarta postawa profesora Davida C. S. Li, nowego dyrektora Department of Chinese and Bilingual Studies, pozwala mieć nadzieję na wspólne projekty w dydaktyce i badaniach.
 

Data publikacji: 22.12.2016
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski